Фактори, що впливають на доступність елементів живлення

Фактори, що впливають на доступність елементів живлення

Зменшують доступність елементів живлення із ґрунту:

• Низька вологість ґрунтів
• Низькі температури
• Безструктурність ґрунтів
• Високий чи низький рівень рН середовища

Надлишок чи нестача якого-небудь елементу блокує надходження інших, навіть якщо це мікроелемент, і він необхідний у невеликій кількості – природний закон мінімуму, відкритий вченим Юстусом Фон Лібіхом ще в позаминулому столітті. Аналогічно воді в бочці, яка витікає через найнижчий рівень, роблячи неможливим заповнення бочки водою. Умовно урожай як вода – скільки не наливай чи скільки не внось інших добрив, якщо не вистачає одного елементу, то це призведе до зниження врожайності.

Важливо оцінити не тільки кількість, але й форми, в яких елементи знаходяться в ґрунті.

Загалом поглинання елементів живлення залежить від загальної концентрації солі в ґрунтовому розчині.

Оптимальна концентрація ґрунтового розчину для найкращого засвоєння 0,01-0,05%

Збільшена концентрація ґрунтового розчину збільшує його осмотичний тиск і ускладнює надходження в рослину води і поживних речовин. Це пов’язано з тим, що в більшості ґрунтів (незасолених) концентрація 0,02-0,2%. Рослина поглинає елементи живлення в результаті процесів осмосу. Із розчину через мембрани корінців елементи живлення потрапляють в клітини кореня.

Дуже важливим є співвідношення доступних елементів в ґрунті. Кожній сільськогосподарській культурі необхідне відповідне співвідношення, що змінюється протягом періоду вегетації.

Від співвідношення залежить надходження поживних речовин в рослину. Внесення лише одного простого виду добрив не може повністю задовільнити потребу рослини в живленні. Тому найбільш ефективно застосовувати складні мінеральні добрива, що містять весь комплекс необхідних елементів живлення в оптимальному співвідношенні.