Мікроелементи, їх роль для рослин

Мікроелементи, їх роль для рослин

Потреба культур в мікроелементах маленька, але їх вплив на ріст культур очевидний і явний, а дефіцит може позначитися на урожайності.

B Бор

Бор необхідний для формування нових тканин і органів, а також для поділу клітин. Дефіцит бору можна спостерігати в деформації або відмиранні точок росту. Також може порушуватися розвиток квіток, бульб, плодів і т.д. Коренеплоди і всі хрестоцвіті рослини потребують більшу кількість бору, ніж інші сільськогосподарські культури.


Fe Залізо

Залізо необхідне рослинам для ферментативних функцій і фотосинтезу, і при його недостачі листкові пластинки починають втрачати колір і жовтіють, в результаті стають зовсім білими. Залізо – хороший приклад речовин, які ґрунт зазвичай містить в більшій кількості ніж потрібно. Тим не менше, культури можуть страждати від дефіциту заліза і навіть проявляти візуальні ознаки гострої нестачі. Це відбувається тому, що доступність заліза для рослин сильно залежить від рівня рН ґрунту. Якщо цей рівень нейтральний чи кислий, рослина успішно використовує резерви ґрунту, але в лужних ґрунтах залізо щільно прикріплюється до частинок ґрунту, тому в таких випадках необхідно додатково вносити добрива з вмістом заліза для правильного росту.


Cu Мідь

Рослинам мідь необхідна, так само як і залізо, для фотосинтезу і ферментативних процесів, але в малих кількостях. Для зернових потреба більша на початку сезону. Мідь підвищує стійкість рослин до грибкових захворювань, збільшує посухо- і холодостійкість. Доступність міді залежить від рівня рН ґрунту, як і у випадку з залізом. Чим вищий рівень рН, тим нижча розчинність і доступність цього елементу.


Mn Марганець

Марганець бере активну участь в процесі фотосинтезу. Його дефіцит позначається на забарвленні листків культури. Як і у випадку із залізом, присутність марганцю в ґрунті зазвичай перевищує необхідну кількість. Однак, якщо ґрунт лужний, кількість доступного марганцю обмежена, а рослини можуть легко постраждати від його дефіциту. Особливо відчувають дефіцит марганцю зернові культури. І якщо додатково не вносити добрива, це може призвести до зниження урожайності.


Zn Цинк

Цинк бере участь в наступних фізіологічних процесах:
• Сприяє засвоєнню і переробці азоту,
• В ферментативних процесах,
• Сприяє утворенню крохмалю.

При дефіциті цинку зменшується кількість міжвузлів у злакових культур. Доступність цинку також залежить від рівня рН ґрунту, більш високий рівень знижує розчинність і доступність. Крім того, високий вміст фосфору в ґрунті заважає споживанню цинку рослинами і, відповідно, стримує їх розвиток.


Mo Молібден

Молібден рослини потребують у малій кількості. В звичайних умовах немає потреби його додатково вносити для сільськогосподарських чи плодових культур. Однак на кислих ґрунтах його наявність може бути дуже малою, і тоді деякі культури, наприклад, цвітна капуста, бобові, троянди і т.д. можуть страждати від його дефіциту. Найкращим і найбільш поширеним способом покращити ситуацію з нестачею молібдену є підвищення рівня рН шляхом вапнування чи внесення додаткових добрив, що містять молібден.