Ознаки нестачі в рослинах основних елементів живлення

Ознаки нестачі в рослинах основних елементів живлення

Нестача елементів живлення суттєво знижує урожайність і погіршує якість урожаю.


N Азот

Нестача азоту сильно гальмує ріст і розвиток рослин. Проявляється у вигляді хлорозу. Листя стає світло-зеленим, дрібним, передчасно жовтіє з кінчиків. У зернових колосових сповільнюється кущіння, стебла короткі. На культурах спостерігається погіршення цвітіння, раннє опадання зав’язі.

Нестача азоту на пшениці

Дефіцит азоту на картоплі

Ознаки дефіциту азоту на капусті Броколі та білокачанній капусті

Прояви дефіциту азоту на рослинах картоплі та на томатах

Дефіцит азоту на кукурудзі


Р Фосфор

Нестача фосфору пригнічує ріст і розвиток рослин, погано розвивається коренева система. Симптоми дефіциту проявляються в першу чергу на старих листках. Листки набувають спочатку темно-зеленого, потім синювато-бузкового відтінку, можуть ставати пурпуровими чи фіолетовими. По краях листків можлива поява жовто-бурого, бурого і чорно-бурого забарвлення. Спостерігається уповільнення фаз розвитку, пригнічений ріст, пізніше настає цвітіння, ще пізніше дозрівання. Порушується білковий обмін.

Нестача фосфору на пшениці та картоплі

Прояв дефіциту фосфору на кукурудзі та ріпаку


К Калій

Калій визначає тургор рослинної клітини. Нестача калію призводить до його втрати. Збільшується транспірація. Зменшується посухостійкість. Симптоми на листках проявляються пожовтінням між жилками, нижні листки покриваються жовто-коричневими плямами. По краях листків і на кінчиках – хлороз. На листках можуть з'являтися плями. У зернових колосових вкорочені міжвузля.

Прояв дефіциту калію на ріпаку та томатах

Дефіцит калію на кукурудзі та сої


Мg Магній

Нестача магнію гальмує синтез хлорофілу. Найчастіше проявляється у вигляді хлорозу між жилками, що починається з старих листків, можлива поява сірих плям. Але на різних рослинах забарвлення листків може змінюватися від жовтувато-оранжевого до червоно-фіолетового. При цьому жилки листка залишаються зеленими. Інколи листки стають ламкими. Рослини відстають у рості і розвитку. Сповільнюється цвітіння.

Дефіцит магнію на капусті Броколі та кукурудзі

Ознаки дефіциту магнію на листках яблуні та конюшині


S Сірка

Зовнішній прояв починається з молодих листків. Листки стають світліші, жовтувато-коричневі чи набувають білуватого відтінку. Жилки стають біднішими, ніж навколишня тканина. Стебла вкорочуються, стають крихкими. Нестача сірки позначається на процесах синтезу в рослинах, передусім на синтезі білків. Збільшується час дозрівання урожаю.

Прояв нестачі сірки на ріпаку на різних стадіях росту

Дефіцит сірки на картоплі та кукурудзі


В Бор

Дефіцит бору проявляється в пригніченні верхівкового росту, аж до відмирання верхівкової точки росту. Спостерігається погіршення репродуктивних функцій рослин, порушення синтезу і транспортування вуглеводів, окисно-відновлювальних процесів. Листки блідніють, на кінчиках хлороз. Часто спостерігається недорозвинені чи потворні листки. В качанах капусти проявляються пустоти, побуріння тканин. На буряках та інших коренеплодах також проявляються побуріння чи навіть гниль серцевини.

Прояв симптомів дефіциту бору на листках цукрового буряка і ураження коренеплодів

Прояв нестачі бору на томатах та соняшнику


Fe Залізо

Входить в склад найважливіших ферментів. Бере участь в процесі дихання рослин, синтезі хлорофілу і обміні речовин. Симптоми дефіциту проявляються на молодих листках, які набувають лимонно-жовтого відтінку, при чому старі листки не змінюють забарвлення. Можливе відмирання тканин, некроз по краях сильно вражених листків. Жилки залишаються зеленими. Стебла коротші і тонші.

Прояв нестачі заліза на кукурудзі та листках огірка

Ознаки дефіциту заліза на листках суниці та троянди


Cu Мідь

Елемент окисно-відновлювальних ферментів і фотосинтезу, відіграє важливу роль в фітогормональній регуляції, у вуглеводному і білковому обміні.

Дефіцит проявляється в скручуванні листків і зміні забарвлення. Спостерігається в’янення і спад загальної стресостійкості. Сповільнюється ріст і порушується розвиток рослин, в основному генеративний. На зернових колоски розвиваються слабо, проявляються пустоти в колосі.

Результат дефіциту міді на колосках зернових культур та нестача міді на пшениці

Прояв дефіциту міді на листках конюшини та картоплі


Zn Цинк

Ріст рослин слабкий і сповільнений. На листках, які щойно розпустилися, симптоми найбільш виражені. Проявляються у вигляді хлорозу, жовтуватої плямистості, що переходить на жилки. Вкорочення міжвузля. На деяких культурах проявляється утворення розеток.

Візуальні ознаки дефіциту цинку на кукурудзі та листках зернових культур

Прояви дефіциту цинку на конюшині та ячмені